26 Haziran 2014 Perşembe

Hayaller değilmiydi zaten?Zamane şartları tıpkı insanlar gibi hızlıca değişiyor. Bundan 50 yıl öncesinde şu an yaşadıklarımız çoğu kişi tarafından tahmin bile edilemezdi. Hayaldi yani çoğu şey. Bilimi de insanlığı da geliştiren meraklı hayaller değil miydi zaten? Dün kim derdi ki internet aracılığı ile tüm dünyaya ulaşabileceksiniz?
Tahmin edebilenler hayalleri olan insanlardı aslında. Tüm insanlığın hayatına dokunan ve dokunulan hayatları değiştirebilecek güçte olan hayallerden bahsediyorum yani. Bugün o hayallerin ne kadar büyük olduğunu yepyeni keşiflerle zamanın şartlarında yenilenen hayatlarımıza bakarak görüyorum.
Mesela Facebook’ta durum paylaşımları kişilik özelliklerimizi yansıtabiliyor, Ya da anlık 140 karakterdeki  twitler modern yaşamın günlükleri haline gelebiliyor ve İnstagramda çekilen fotoğraflar  ise bize keşfe açık yeni bakış açılarını kazandırabiliyor. Ve Örneklendirebilecek daha bir sürü örnek.
İnsanı heycanlandıran, yaratıcılığı başlatan, gelişime önayak olan hayallerdir ve insanların hayatına yeni bakış açıları katar. Dün tahmin bile edilemeyenler hayalleri olanlar tarafından keşfedildi, yarın tahmin edilemeyecek olanlar yine bugün hayalleri olanlar tarafından keşfedilecek. Hayaller, Facebook durum paylaşımları, Twitter gündemi, İnstagram bakış açısı ile paylaşarak çoğalmaya devam edecek belki de. Ve insanlık şaşırtıcı derecede gelişecek. Kimbilir daha nice hayaller vardır geleceğe dair bilmediklerimiz ya da tahmin edemeyeceklerimiz. Bunu da paylaşarak göreceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder