31 Temmuz 2014 Perşembe

Bodrum   Ne zaman Bodrum’a gelsem Halikarnas balıkçısını anımsarım. Merhaba! der, selamlar tüm insanlığı usulca. Ne zaman bir tekne turuna çıksam yeşilin, mavinin ve beyazın hayata anlam katan renklerini duyumsar, mavi yolculuğun hayallerine dalarım. Ve ne zaman ki, Bodrumun mavi yolculuk rotasında tarihin keşfine çıkarım, o zamanda Karşıma Heredot çıkar. O da bir balıkçı edasıyla selamlar tüm insanlığı. Tarihin bu topraklarda yazılmaya başladığından dem vurur.

   Biraz nefes almak isterim sonra, Tarihin, Uygarlığın, Mavinin, Yeşilin ve Beyazın coşkusuyla. İçimde bir heyecan duyarım. Zeki Müren gözükür uzakta Türk Sanat Müziğinin ustalığını bu topraklardan bir başka yorumladığını söyleyiverir o da. Bodrum’da insanlığı selamlayacak çok kişi var. Neyzen Tevfik, İlhan Berk, Turgut Reis, Karia uygarlığı ve dahası..

   Bodrum, Dünyaya uygarlıkların mavi yolculuk rotasında Merhaba! diyebilmenin tek adresi. Bir kere yaşama fırsatı buldu mu insan, gitmek istemez buralardan. Uzun Lafın Kısası, Halikarnas Balıkçısının;

“Merhaba!
Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin.
Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin.
Senden öncekilerde hep böyleydiler.
Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler.”Hiç yorum yok:

Yorum Gönder