24 Temmuz 2014 Perşembe

İş-siz-lik


       Üniversiteyi bitirmek bir dert, bitirdikten sonra iş bulması ayrı bir dert. Neresinden bakılırsa bakılsın bir dertler bütünü. Sadece Türkiye’de midir bilmiyorum. Ama görünüşe ve istatistiklere bakılırsa tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun var aslında, ‘İşsizlik’. 
        İşsizliğin çeşitli sebepleri olabilir, Teknolojinin gelişimi, nüfus artışı, Eğitim, etkin ve verimli yeteneklere sahip olamama ve diğerleri. Kesin bir sonuç çıkarmam mümkün değil, bilimsel bir veri elimde yok, ama çevrenize göz atmanız yeterli olabilir, en azından fikir edinebilmeniz açısından, çünkü çevrenizde hiçte yabancısı olmadığınız işsizlerle karşı karşıyasınız. 
          Aslında İşsizliğin etkilediği bir çok sonuçta var, Gelecek kaygısı, bunalım, ne iş olursa yaparım düşüncesi ve istenmediği halde zorunluluktan çalışma. İşte tüm bu sebepler insanların canını sıkarken bir de mezun olunan üniversitenin niteliği giriyor işin içerisine. 
         Yaygın görüş, işverenlerin iyi üniversite öğrencilerini tercih etmekten yana olduğunu gösteriyor. İşverenler haksızda sayılmazlar. Çünkü iyi eğitimden geçmiş iş yaşamında etkin ve verimli olabilecek, deneyimli ve çalışma kültürünü yaşayan iyi üniversitelerin öğrencileri üzerindeki emeklerden anlaşıldığı üzere işverenlerin isteklerini destekleyici nitelikte. 
        Sorumuz şu, sadece iyi bir üniversitede okumuş olmak iş bulmak için yeterli midir? sanırım hayır. Gelişen ve değişen şartlar artık sadece üniversitelerde alınan iyi bir eğitimin iş bulmakta yeterli olmadığını gösteriyor. Yani rekabet olanca hızıyla koşar adım ilerlerken fark yaratabilmenin sınırlarıda zorlanıyor. İyi bir üniversitenin yanına insanlar, yaratıcı bakış açılarını, dünyaya bakış açısı katabilecekleri sanat yaklaşımlarını, yeryüzündeki kültürler hakkında bilgiyi, iş yaşamının değişen ve gelişen trendlerini, etkin ve verimli çalışma yöntemlerinin saha içerisinde deneyimlenmesini ve en önemlisi de pratik ve uygulanabilir bir zekayı bize zorunlu kılıyor. 
      Bakınız dünya devi Google’ın Hürriyet Gazetesinde çıkan ‘google’da işe girmenin sırrı’ başlığında ki haberde ne deniyor. ‘’Google, gerçekten hangi üniversiteden mezun olduğunuzu önemsiyor. Fakat işi kapmanın yolu pratik ve kıvrak zeka'da’’ Dünya devi işin farkında ve bu yüzden öncü. Fark yaratabilmenin yolu pratik ve kıvrak zeka da bu da yeni fikirlere gebe durumun habercisi.     
          İşsizlik probleminin en iyi çözümü, çok çalışmaktan ve fark yaratmanın sınırlarını zorlamaktan geçiyor. Algılamada İyi üniversitede okumuş olmanın rahatlığı ve iyi olmayan üniversite de okuyamamış olmanın rahaztsızlığı paradoksu bir yana, kazanan hep pratik ve kıvrak zeka olacak. Yani eğer alışılmışın dışına çıkmazsak sanırım birgün hepimiz iş-siz kalacağız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder