12 Eylül 2014 Cuma

Bir Şehirde Yaşayan İnsan

         Düşünün ki, şehir merkezindesiniz heyecanlı bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama bir türlü de ne yapacağınıza karar veremiyorsunuz. Kararsızlıksa sinirlerinizi bozmak için birebir, ama durun hala kıyıda köşede yapılabilecek ilginç ve bir o kadar sağlıklı aktiviteler de mevcut, hem de  pek yakınımızda, farkında bile olmadığımız ender bir bölgede İzmir’de, Balçova’da.
İzmir’in yüzyıllar öncesine dayanan tarihini gözlerinizde şöyle bir canlandırın. Ve yüzyıllara meydan okuyan bu tarihin izinde keşfe çıkmaya da hazır olun. Karşılaşacağınız o kadar çok ilginç şey olacak ki. Daha önceden böyle bir yeri nasıl keşfedemedim sorusunu kendinize sormaktan da kurtulamayacaksınız.
         Şehrin hemen yanıbaşındaki farkındalığı az ama saklı bir cennet olma özelliğini hiç yitirmemiş olan yer Manastır.  Ulaşım için internette pek sağlıklı bilginin bulunmadığı ama müdavimleri tarafından da çok iyi bilindiği bir yer burası.
         Manastıra giden patika yolda herhangi bir bilgilendirme tabelasının olmaması uçsuz bucaksız giden bu yolun  ilk başta sizi biraz ürkütmesi çok doğal, İlerleyen dakikalarda dik ve kıvrılan patika yolu dikkatlice takip etmeniz sizi manastıra dek götürüyor ve ürküntünüzün de yok olduğunu göreceksiniz.
         Yol boyunca adeta ağaç okyanusu ile karşı karşıya oluyorsunuz. Kimi bilimkurgu filminden çıkma sahneleri barındırırken kimisi de buranın heyelan bölgesi de olması dolayısı ile kökünden kopup gitmiş. Dik yokuşları çıktıkça şehrin eşsiz manzarası ile karşılaşmaya devam ediyorsunuz. Şehrin sesinden uzak bol oksijenli ve bir o kadar yaşanması keyifli. Kuş sesleri hiç alışık olmadığınız cinsten, renk renk kelebekler ve sokacağını zannettiğiniz arı çeşitleri ama hiçbirisi de size dokunmuyor, doğayla öylece uyumlu ilerliyorsunuz bu yolda.
         Her an, kadrajınıza takılacak kadar da değerli geliyor gözünüze. Yaklaşık 400 metre yüksekliğe ulaştığınız da  şehrin içme suyu barajını mutlaka görmelisiniz. Hatta sadece bu barajı görmek için bile 2 saat bu dağı tırmanmak fikri sizin için çılgınca olabilir. Sonuçta heyecanlı ve bir o kadar da kulağa hoş gelen macera ruhu bu.
         Şehirden uzak ama bir o kadar da içinde olan bu yerde yaşanılacak ve deneyimlenecek çok şey var. Yeter ki, farkında olalım ve keşfetme tutkusuyla doğayı selamlıyalım. İşte o zaman daha  güzel oluyor. Sevgilerle.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder