4 Eylül 2014 Perşembe

Yabancı Dil Bilme(me)       Türkiye 80 milyona yaklaşan nüfusu ile yıllardır hep ilgi çekici konumda olmuştur. Hele ki, 80 milyon nüfusun yanına bir de gençlik potansiyelini koydunuz mu, Türkiye bir fırsatlar ülkesidir artık. Yıllar geçmiş olsa da, ta küçüklüğümüzden beridir söylenen sözler halen geçerli   ‘Gelişmekte olan Ülkemiz’.
        Merak ettiğim şey, Gelişmekte olan ülkemiz ne zaman gelişmiş olacak? 80 milyonun içerisinde ki potansiyel gençlik ile mi? yoksa Eğitim, Kültür, Sanat, Ekonomi dallarında atılım yapılarak mı? hangisi?
        Gençlik olgusu kaçınılmaz bir gerçek olarak gelişmiş ülke olabilmenin önemli bir yapıtaşını oluşturmaktadır. Ama tek başına gençlik ne yazık ki pek bir şey de ifade etmemektedir doğrusu. Çünkü Türkiye dışında yaşayan dünya ülkelerinin de gençliği hali hazırda mevcuttur.
        Türkiye’deki potansiyel gençlik fırsatından dünyada ki potansiyel gençlik fırsatına hemen nasıl geçtik diye sorarsanız. Yabancı dilde okumayı, yazmayı hatta konuşmayı bilmeme problemimizden cevabını vereceğim. Yabancı dil problemi belki de 80 milyon nüfusun farkında olmadığı en büyük problemlerinden biri, bilmiyoruz.
        Bildiğimiz şey, yabancı dil bilmemenin büyük bir eksiklik olduğu ve bunu hemen herkesin üzerinde anlaşarak kabul ettiği. Yabancı dil bilmemeyi bir de şu açıdan değerlendirebiliriz, kendisini dünyaya ifade edemeyen potansiyel gençliğin, Eğitim, Kültür, Sanat, Ekonomi dallarında ifade etmesini nasıl bekleyeceğiz ve İfade eksikliği bizi nasıl gelişmiş yapacak? Soruları çoğaltmak mümkün.
         İyisi mi şunu düşünmeli. Yabancı Dil bilmeme problemini aşabilirsek o zaman ülkemizin fırsatlarını daha iyi kavrayabileceğimiz. Bu da gelişmiş ülke olabilmenin ilk yapıtaşının döşenmiş olması demek olacak. Yani yabancı dil olmazsa olmaz. Yıllardır devam eden ve devam edecek olan büyük problem.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder