2 Ekim 2014 Perşembe

Bilgiye ulaşabilme yöntemleri..


Günlük yaşam içerisinde olmazsa olmaz parçalarımız haline gelen akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve kısmen de televizyonlar yaşam tarzlarımızı hızlı bir biçimde evrimleştirmeyi başarabilmektedir.


Hızla evrimleşen yaşam tarzlarımız bilgiye ulaşabilme yöntemlerimizde de farklı açılardan gelişimi sağlamıştır. Geçmişte bilgiye ulaşabilmenin zorluğu, günümüzde tam tersi olarak çok kolay bir şekilde yaşamımızın ta kendisi olmaya başlamıştır.


Artık algıladığımız dünya daha geniş açıdan, şimdiki çocuklar bir harika! dedirtecek cinstendir. Hanginiz, zamane çocukları çok şanslı, bizim zamanımızda böyle olanaklar yoktu, demedi ki?


Şimdiki çocuklar bir harika! Derken haklılık payımız var.Hatta, bilgiye ulaşabilmek bir tık kadar yakınımızda desekteyanılmayız. Bilginin olduğu yerde gelişimin olduğunu da düşünürsek, hele ki, bir de bilgi çağı olgusunu işin içerisine katarsak. Çıkın işin içerisinden çıkabilirseniz.


Yalnız, eklemeden geçemeyeceğim, bilgiye ulaşabilmenin kolaylığı bize şunu da düşündürtmesin, zamane çağı artık daha bilgili? Bunun ölçümlemesini yapamayız belki ama en azından şu varsayıma ulaşabiliriz. Ne kadar çok bildiğinden ziyade, bildiklerini kullanabilme yeteneği esas günümüzün değer arz eden yapısıdır.


Bildiğini doğru yerde, doğru zamanda, doğru yöntemlerle kullanabilme yeteneğidir, mühim olan. Bilgi çağının kolay ulaşılabilir yöntemlerinde karşı karşıya kaldığımız kolaylığın karmaşası üzerine yazdım bu yazıyı. Zira, ‘bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi de olunamıyor.’ Ne yazık ki.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder