10 Ekim 2014 Cuma

Hastalık Hastası

Hava, yakıcı sıcaklığı ile önce insanın içine işliyordu, ısıtıveriyordu insanı. Sonra içi ısıtan sıcaklık ani bir değişimle bir sıcak bir soğuk dengesizliğinde seyir ediyordu. Sırf bu sebeplerle insanın hasta olmaması içten bile değildi. 

Burunlar akar, boğazlar şişer, biraz da ateş çıkarsa tipik iklim değişikliği hastalığına kapılırdınız. Kimi zaman nezle, kimi zaman da grip olarak adlandırılır bu hastalıklar, ilaçlarla kısa dönemli bir dinlenceye çekiliverir iyileşmeyi bekleyiverirsiniz.

Öncesinde insanın içine işleyen güneşin sıcaklığı, sonrasında insana sırtını dönünce soğumaya başlar ortalık. Sıcaklığın etkisiyle unutuluveren hastalıklar yeniden nüksetmeye başlar, bu sefer de hastalık belirtilerinin yanına öksürmek de ekleniverir. 

Her şey bir yana, sıcak bir çay içmek ister vücudunuz. Sıcak sıcacık çay başlar dumanlar çıkarmaya, yanınız da bir de deniz kokusu varsa şayet, en az güneşin sıcaklığı kadar hastalığınızı unutmaya başlarsınız bir an. 

Sonra zaman geçer biraz,  hastalık daha da ilerler, bir an unutulan hastalık devamlı hale gelir. Burunlar çekilir, öksürük nükseder, boğazlar şişkin son hız devam ederse vücudunuz, artık Hayatınızın bir parçası olur tüm olanlar, bir de bakarsınız Molierin başyapıtına taş çıkartmışsınız, çünkü bunun adına dense dense 'hastalık hastasısı' denilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder