8 Ocak 2015 Perşembe

Kuşakların farklılaşması

Yüzyıllar boyu geçen zaman, gelinen milenyum çağı ve teknolojik gelişmelerle iç içe yaşadığımız bugünler.. İlk insandan bu yana köprünün altından epey suyun akıp gittiği kesin, akıp giden suyun ardında neler yok k? Dünya savaşları, imparatorluklar, kabile yaşamları ve daha nicesi var. Hepsi, hayatta kalma mücadelesi ile eşdeğer.

İnsanlık oldum olası hayatta kalabilme mücadelesi verdi. Hala bu mücadele değişen şartlarla devam ediyor. Bu yazının üzerinden geçecek bin yıllar sonrasında aynı mücadeleden hepimizin geçmiş olacağı pek muhtemel. Tıpkı geçmiş yüzyıllarda da olduğu gibi.

Teknolojik gelişimler birçok şeyde yenilik getirmeye devam ederken, unutulmaya yüz tutanlar, öğrenilen yepyeni davranışlar ile beraberinde yeni düşünüşleri deneyimlememizi de sağlıyor. Doğaldır ki, istek ve ihtiyaçlarımız da çeşitleniyor.

İşte bu sebeple, Son zamanlarda yapılan araştırmalar insanlığın kuşak farklılıklarını tanımlamaya yöneldi. Çağımızın tanımlaması x kuşağı ile başlıyor, y kuşağı ile devam ediyor ama x ve y kuşağının hemen ardından gelen kuşak, z kuşağı, hiç yabana atılmayacak cinsten. Her kuşağın kendine özgü bir yaşayış biçimi ise hiç yadsınamaz.

Peki, kuşakların doğduğu ortak yıllarda neler yaşandı? Aramızda ki farklar neydi de biz bunları tanımlama gereği duyduk. Soruları çoğaltmak mümkün. Eğer, Ufak bir literatür taraması yaparsanız göreceksiniz ki, literatürde de anlaşılamayan tanımlar var. Çünkü, değişim hiç olmadığı kadar hızlı.

Şimdi, kuşakların iletişim araçları neymiş onlara örnek vererek devam edelim. X kuşağı; 60’lı ve 70’li yıllara damgasını vuran gençlik, Radyo ve Televizyon gibi araçlarla büyümüşler.. Y kuşağı; 80’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran gençlik, Televizyon, Cep telefonları, İnternet gibi yeni yaşam tarzı haline gelen araçlarla büyümüşler, Şimdiler de Z kuşağı gençliği, yeni yeni hayata atılmaya çalışırken, İpad, Google glass, 3D teknolojili ürünlerle tüm zamanların en farklısını yaşamaya hazırlanıyorlar.

X, Y, Z kuşaklarının farklılaşmasında teknoloji kullanımını ayrıca belirtirsek, geriye kuşaklar boyu ilerlemeye devam eden toplum yapısı kalıyor, bir şartla, insanlığın hayatta kalma mücadelesi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder