28 Mayıs 2015 Perşembe

Sosyalleşme BiçimlerimizBu hafta sizler için uzun zamandan beri aklımı meşgul eden, fakat bir türlü de değinemeye fırsat bulamadığım o mühim konuya giriş yapmak istiyorum. Düşünmek, Yorum yapmak, eleştirmek, serbest. Eh, hadi o zaman, mühim konuya girişimizi yapalım. 

Son yılların hızlı değişiminden nasiplenmeyen konu, nesne, kişi.. neredeyse yok gibi. Yaşam tarzlarımızda buna paralel olarak yeniden şekilleniyor. En dikkatimi çeken konu ise şu: Son zamanların sosyalleşme biçimleri. 

(Sosyalleşmek dediğime bakmayın. Günümüzde yaygın olarak kullanılmış bir sözcük olsa da Türk dil kurumu tarafından ya da öz Türkçe olarak sosyalleşme; toplumsallaşma olarak adlandırılıyor. Hatta deniliyor ki, bireyin kişilik kazanarak belli bir toplumsal çevreye hazırlanması, toplumla bütünleşme süreci, sosyalleşmesidir. Doğru söze ne hacet! Devam edelim.) 

Son zamanlarımızda bizler nasıl sosyalleşiyoruz? Gerçekten çok merak ettiğim bir soru. Şöyle bir gözlemleyecek olsanız sanırım birkaç yorumda bulunabilirsiniz fakat bu konuda ciddi araştırmalar yapılması gerekir. Yorum yapmak kolay olsa da uygulamalara dikkatle kulak kesilmeliyiz. 

Gözlemlerimden yola çıkarak günümüz sosyalleşme biçimlerinin birinci sırasına sosyal medyayı yerleştirmek istiyorum. Artık sosyal medya en vazgeçilmezlerimiz arasına girmiştir. Tanım olarak dahi, adında sosyal kelimesi geçen bir durum söz konusu. Hal böyle olunca, birinci sıraya yerleştirmek haklılığımız artıyor. 

Şimdii, İnsanları tanıma, görme, konuşma fırsatı yakalamak ihtiyacı duymadan, iletişime geçebilmek oldukça basit ve Kişilerin Ne yediğine, giydiğine, nerede takıldığına, nasıl düşündüğüne, neleri beğendiği ya da beğenmediği hakkında ki, bilgileri edinmekse işin cabasıyken. Bunca ulaşılabilir bilgi kaynağının çokluğu bana şunu anımsatıyor: Sanal meydanda toplanmış insanlar. 

Sanal meydan öyle cıvıl cıvıl ki, her gün, her saniye bilgi akışı yaratıyor. Bireylerin bir araya gelmesi kitleleri oluşturuyor ve değişimin itici gücü olmayı sürdürüyor. Bu durumda kolaylık ve erişilebilirlikler hesaba katıldığında, sosyalleşmenin birincil ayağı, sosyal medya ile gerçekleşiyor. 

Arkadaşlık istekleri, yer bildirimleri, durum paylaşma, beğeni, yorum katma, davet etmek ve en önemlilerinden biri “hastag”. Sosyalleşmemek için hiçbir sebep yok. İmkanlarınız hiç olmadığı kadar fazla.. 

Yazının başında belirttim.  Günümüzün sosyalleşme biçimlerini gözlemlemeye her zamankinden daha çok önem gösteriyorum. Bu yazıda, sosyal medyanın önemli bir araç haline geldiğinden bahsettim. Ayrıca yalnızca bunun normal şartlar altında ki iyi durumlarına değindim. Ötesinin ciddi araştırmalar gerektiren konular olduğunu bildiğimden köşesine bile yaklaşmadım. Ama, Anladığınız üzere bu konu burada bitmiş değil. Yazacak çok şey var. Haftaya günümüzün sosyalleşme biçimlerinden söz etmeye devam edeceğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder