28 Ağustos 2015 Cuma

kişisel gelişim

Okumak. Yazmak. Çizmek. Düşünmek. İrdelemek. Tartışmak. Eleştirmek. Denemek ve yanılmak. Mücadele. Süreklilik. Doğruluk. Cesaret. Umut. Direnç. 

Tüm bunlar size neyi anımsatıyor? 

İşin neresinden bakacağınıza bağlı. 

Kiminiz diyecek ki, işyerinde başarılı olmanın özellikleri. Kiminiz lider olabilmenin toparlayıcılığından bahsedecek, kiminiz de insan olabilmenin koşullarından dem vurup kendince yorum katacak. İşin neresinden bakılmak isteniyorsa bakış açılarıda o ölçüde genişleyecektir. 

Yukarıdaki kelimeleri alın, bir köşeye koyun. Bunlardan her biri sizin Anahtar kelimeleriniz olsun. Üç beş bir şey düşünüp yazmaya başlarsanız, yazdıklarınızın birikimi size bir yol haritası çıkartacaktır. Sonrasında buyrun size günümüzün popüler deyimi ile çok satanlar listesinden bir 'kişisel gelişim' kitabı. 

Abartıyor muyum? Belki de. Ama görüldüğü kadarı ile Türkiye'de en çok okunan kitap türleri arasında 'kişisel gelişim'in ön plana çıkması yabana atılacak cinsten değil. Buradan şunu çıkartabiliriz: Türkiye'de kişisel gelişim adına, bireylerin yaşam boyu müthiş bir motivasyon desteğine ihtiyaçları vardır. Sade Türkiye dersek yanılırız, fakat diğer açılara bakacak olsak burada ne yazacaklarımız biter, ne de konuşacaklarımız. 

Kişisel gelişim adı altında basılan onca kitabı okuduğunda başarıya ulaşmış biri var mı merak ediyorum. Zira kişisel gelişimin hayat tecrübesi ile bizzat yakından alakalı olduğuna inananlardanım. Nasıl yani diyeceksiniz. Haklısınız. 

Efendim. Okumak da. Yazmak da. Çizmek de. Düşünmek de. İrdelemek de. Tartışmak da. Eleştirmek de. Denemek ve yanılmak da. Mücadele de. Süreklilik de. Doğruluk da. Cesaret de. Umut da. Direnç de. Yaşanılarak kazanılan özellikler. Zamanla öğrenilir. Tecrübe edinilir. Ve onca kitabın arasından sıyrılır gider de, kişisel yaşamların başyapıtları arasına yerleşir. 

Ne yapın edin, hayatın içine karışın. Karışın ki, insanların ne olduğunu görün. Öğrenin. Bir de tavsiye, kişisel gelişim kitaplarının çoğunun bol keseden attığı palavralardansa, elinize olay örgüsü olan romanlar alın, şiirler okuyun. Denemelere göz atın ki, yorum katabilme yeteneğiniz gelişsin. Emin olun, faydasını göreceksiniz. Daha da okumak isteyeceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder