3 Eylül 2015 Perşembe

30 agustos zafer bayramınız kutlu olsun!

30 ağustos zafer günü ile ilgili bir şeyler yazmayı planlıyordum, fakat gelin görün ki, Bir türlü yazmak için bu fırsatı bulamadım. Eylül 4 olmuş. Aradan -günümüz şartlarının hızlılığını dikkate aldığımızda- epeyce bir zaman geçmiş. Herkes işinin gücünün derdinde. Önünü bile göremez halde. Bırakınız zaferi, insanın kendini bile düşünecek hali yok. 

Bu durumda zafer, hep ikinci planda. Yani hayatta kalabilmek dürtüsü ön sırada. Peki neden? 
Burada nedenini açıklayacak bir çok şey sıralayabilirim, ama, niyetim tek tek açıklama yaparak moralinizi bozmak falan değil. O yüzden yüzeysel konulara değinelim ve bitirelim istiyorum.

Günümüz şartları yoğunluğunda ve hızlılığında, bilinen bilinmeyen ne varsa artık sorgulanır halde ve kaçınılmaz. Özellikle son yılların yaşam tarzı değişimleri, kültürümüzü, eğitim düzeyimizi, gelir dağılımlarımızı ve daha nicesini etkilemiştir ve etkilemeye de devam etmektedir. 

Tüm bu olguları bir araya getirip değerlendirdiğimizde. Yaşam tarzlarımızda ki değişimler, bazen günlük olağan hızında etkisi ile toplumun var oluş sebebi zaferinin bile es geçilmesine sebep olabiliyor.

Oysa, insan doğası gereği topluluklar içerisinde yaşamaya ihtiyaç duyar. Topluluklar bir araya geldiğinde ve ortak yaşamak dürtüsünde hareket ettiğinde toplumu oluştururlar. Zafer bayramının önemi de işte tam burada başlıyor. Toplumun savaşa karşı, hadi açıkça söyleyelim, o dönem emperyalizmine karşı çıkışı ve başarıyla sonuçlandırması, zaferi fazlası ile kutlanmaya değer kılıyor. 

Unutmayalım ki, her toplum tarihi ile var olur. Tarihini bilmeyen geleceğini hiç yönlendiremez. Günlük olağan hız bahanesi ile unutulan ya da es geçilen tarihi zafer günü, geleceğimizin parlak günlerini de es geçmek anlamına gelir. 

O yüzdendir ki, zafer günü. Yalnızca 30 ağustos ile sınırlı değildir. Yazıyı eylül 4'te yazmış olmak da çok büyük sakınca içermiyor. 20. Yüzyıla damgasını vuran zafer, 21. Yüzyıla dek geldi, esas mesela 21. Yüzyılıda aşan, zaferlerde. Peki bu nasıl olacak? Bilimle, sanatla, kültürle. 

30 ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun! 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder