8 Ekim 2015 Perşembe

Aziz Sancar kimdi?

Hadi gelin biraz olsun dürüst olalım, çoğunuz nobel ödülünü kazanana kadar; Aziz Sancar ismini duymamıştınız bile. Uzun yıllardır Türkiye'de yaşamış biri değildi, medyada adından söz ettiren popülerlerden değildi, nereden görecek, duyacak, tanıyacaktınız. Belki de haklısınız. 

Çok değil, iki gün öncesinde açıklanmıştı nobel ödülleri. Nobel ödülleri ki, dünyanın en prestijlisi. Edebiyat, tıp, fizik, kimya aklıma ilk gelen ödül dalları. Varın gerisini siz tamamlayın. Lakin, Aziz Sancar isminde özellikle durmak istiyorum. 

Türkiye'de doğup büyüyor. Türkiye'de okuyor ve mezun oluyor.  Üniversite: İstanbul üniversitesi. Yetmiyor. Sınırları zorluyor. Aşıyor da (taa Amerikalara). Yine yetmiyor. İyiye güzele olan inancını asla yitirmiyor. Sonra uğruna yıllarını verdiği tutkusunun peşinde bir hiç olmayı çoktan göze alıyor. Durmadan araştırıyor, okuyor, yazıyor, çiziyor, üretiyor, üretmeye yardımcı oluyor..

Birikimdir bu. Özveridir. İnançtır. Pes etmemektir. Hayal gücüdür. Ya da adına her ne demek isterseniz o durda aynı zamanda. 

Ne demek istediğimi anlamışsınızdır sanıyorum. Aziz Sancar, bugün nobel ödülünü kazanmışsa, bunu yıllarını verdiği araştırmalarına borçludur. Hiç bir şey bir anda gökten zembille inmez. Tıpkı, sancar'ın araştırmalarında ulaştığı sonuçlar gibi. 

İki gündür gazetelerde, dergilerde, televizyonlarda hatta sosyal medya'da Aziz Sancar ve onun hayat hikayesi sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bu vesile ile biraz da olsun bilgi sahibi olduk. Sevindiricidir. Bilimin bir kaç gün dahi olsa ön plana çıkmış olması kelimelerle açıklanamayacak kadar güzel. 

Dileyelim ki, bu ödül Türkiye'de bilimin gelişmesinde parlayan bir yıldız olarak kalsın. Örnek olarak anlatılsın. Rol model alınsın. Aklımızdan hiç çıkartılmasın. Ve başaracağımıza olan inancın şevki çoğalsın. İşte o zaman.. 


Sahi, Aziz Sancar ne üzerine çalışıyordu? Araştırmaları neydi? Hangi makalelerde özellikle neye dikkat çekmişti? Bu yazıyı okur okumaz size bir ödev. Haftaya konuşur, tartışırız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder