1 Ekim 2015 Perşembe

Mars'ta su bulundu

Mars'ta su bulundu! Geçtiğimiz günlerden arta kalan ilginç bir haber bu. Biraz gazete okuyor, dergi karıştırıyor, sosyal medya da hatırı sayılır bilim insanlarını takip ediyorsanız, kaçırmamış olacağınız ilginç bir haber.

Mars'ta su bulundu! diyip geçmeyin. Mühim konudur. Belki de gelecek yıllarda çokça da konuşulacaktır. Hele ki, küresel ısınma gibi bir illetle karşı karşıya olan gezegenimizi düşündüğümüzde, ne demek istediğim çok daha iyi anlaşılacaktır.

Mars'ta su bulundu! sonucuna bir anda ulaşılmamıştır. Yılların birikimi ve emeği vardır. Bilim insanları üzerinde lime lime çalışmış, araştırmış, incelemiş, yorumlamış ve sorgulayıp bugünün sonuca ulaşmayı başarmıştır. İnsanlık adına, evrensel payda da. Ve hiç bitmeyen mücadelede.

Mars'ta su bulundu! olgusu bugün belki de kimseyi ilgilendirmeyecektir. Hatta, ne sizi ne de beni. Ama, Mars'ta su bulundu! diyebilmek bile fark edilmeyen kocaman büyüklükte bir adımdır. Adımlar biriktikçe adımları takip eder. Büyür, büyür ve gümbürderler.

Neyse, asıl anlatmak istediğime geleceğim. Amacım edebiyat yapmak değil. Mars'ta su bulundu diyorduk. adımların birikmesinden dem vuruyorduk.Dünyayı kendine dar eden insanlık hep daha fazlasını isterken, günün birinde marsta da yaşanırsa marsı da kendine dar eder mi?

Yoksa, günün birinde marsta'da şarkılar besteleyip "oturup yıldızlardan; bakalım marsta ki resmimize,  der miyiz?" Belki de..

Hay allah, insanlar geçim derdindeyken, geleceğinden umutsuzken, hayata gelmeye bin pişmanken. Dediklerime bakın. Bizdeki de iş. Ama Mars'ta su bulundu! Mühimdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder