22 Ekim 2015 Perşembe

Pafta'm

İnsanlık var olduğu günden bu yana, sürekli bir yolculuk içerisindedir. çoğunluklada ileriye doğru. İlk insandan beridir görüyoruz ki, epey bir yol almışız ve almaya devam ediyoruz. Öncelerinde Bilgi edinmiş, onları biriktirmişiz, sonrasında bakmışız ki, biriktirdiklerimizden çıkardığımız sonuçlar olmuş ve yenilerini öğrenmeye başlamışız. Bu döngü yüzyıllardır devam ediyor. Her gün öğrendiklerimizle, geçmişten bugüne biriktirdiklerimiz karışıp ortaya yenilikleri çıkartıyor. Yolculuk uzun ve çetin olduğundan, değişen hava koşullarında hayatta kalabilmemiz için de bu yeniliklere fazlası ile ihtiyaç duyumsuyoruz. 

İşte bu noktada günümüzün de en çok tartışılan konularından birine gelmiş olduk, Yenilik. Başınızı nereye çevirseniz, yenilik var. bulunduğumuz yerleşim bölgelerinde, giydiğimiz kıyafetlerde, kullandığımız teknolojik telefon ve tabletlerde, arabalarda, evde, işte, okulda kısacası her yerde. 

Yenilik kaçınılmaz iyi tamam da, ya fark yaratmak? işte orası muallak. İnsanlık yaptığı yeniliği nasıl farklılaştıracak? bilinmez. Belki de bilinir.

 İyi gözlem, iyi yorum, iyi tahmin, yeniliklerde fark yaratabilmenin bilinebilir olması için yeterli değil midir? her başarının tesadüf olamadığını düşünürsek, yeterlidir.

Fakat, bu da yetmez! zaten her şeyin yeni olduğu bir dünyada fark yaratabilmenin en büyük göstergesi, o uzun ve çetin yolculuğa çıkma kararlılığıdır. Kararlılık karara dönüştüğünde ise, öğrendikleriniz ve öğreteceklerinizle zaten çoktan başarmışsınızdır. 

Pafta'm gibi. 

Şehir ve bölge planlama'da henüz öğrenci sıralarındayken yerinde duramayıp yeni fikirlerini sürekli canlı tutan bir nilnaz ve yine Pazarlama'da  henüz öğrenci sıralarındayken yerinde duramayıp yeni fikirleri hayata geçirmek için heyecanını sürekli canlı tutan bir mehmet. İki genç. Akıllarına gelen yeni fikri fark yaratmak için canla başla çalışıyor, soruyor, sorguluyor ve uyguluyor. İnsanlık adına yolculukta ileriye gidebilmenin bir katkısı için yani. Yeni bir fikrin nasıl fark yaratabileceğinin güzelliği için de aynı zamanda.

Pafta'm, sonsuz tasarımda, su geçirmez kumaştan, kişiye özel tasarlanmış çizim borusu alternatifi bir çanta. Yolculuğuna mart 2015'te çıkmış. Öncesinde örneği bulunmayan bir şey olduğu için önemi artmış. fikrin güzelliği de burada.  eşi benzeri yok. Yenilik denilebilmeyi hak ediyor. Yenilik diyip geçilmemiş, kendince oluşturulan bir internet sayfası var. Basit ama samimi, pafta'm.com. Hatta ilginçtir, google'a Pafta'm yazınca ilk ve tek çıkıyor. İnstagram takipçi sayısı hekeza hatırı sayılır. facebook, twitter, pinterest ve linkedin sayfalarından bahsetmiyorum bile. (bir de insanlar arasında konuşulur olması da o kadar güzel ki, aramızda kalsın) bu da zaten yeniliğin farkını ortaya koyuyor

Şimdi, asıl anlatılmak istenene gelelim. Uzun ve çetin yolculuğa çıkma kararı, insanlığın yüzyıllardır biriktirdiği bilgisinin yeniliklere açılan kapısı ve bugün bu kapının küçük de olsa fark yaratabilmekteki önemi. sizlere neyi anımsatıyor?

Örneği verdim. Pafta'm. Yeni bir fikir, Yola çıktı fark yarattı. İnsanlık adına yenilik yolculuğunda küçükte olsa katkıda bulundu hatta farkındalık oluşturdu. Bugün Samimiyetle yolculuğuna devam ediyor.

yeniliği fark edilir hale getirmek isteyenleredir bu yazı.


 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder