26 Kasım 2015 Perşembe

Özgür değiliz

Geçen haftaki yazım epey bir etki yaratmış olsa gerek ki, yorumların ardı arkası bir türlü kesilmedi. Kimisi düşüncelerimi destekler nitelikte yorumlarını beyan ederken, kimisi de bunun aksini ispatlamaya çalıştı. Açıkçası sevindim. En azından tartışmaya değer konulara değindiğimi düşündüm. Böylece özgür müyüz, değil miyiz? Konusunu ayrıca parantez açarak hep birlikte sürdürebiliyoruz. 

Özgür müyüz, değil miyiz? altını çizerek tekrar tekrar sormak istiyorum. Gerçekten önemli bir soru. Yaşamda, işte, okulda, toplumda, düşünde, davranışta ve daha nicesinde.. Her gün, her an, her yerde . Yaşamımızın tam ortasında. Özgürlüğün o hırçın ve keskin sınırında.

Özgürlüğü, pek tabi, insanlığın var olması ile yakından ilişkilendirebiliriz.  Ve böylece  diyebiliriz ki, insan varlığı; düşünebildiği sürece yer yüzümüzün yaşayan diğer canlılarından basit deyimle ayrıksılaşır. Ayrıksı düşünce de yaratıcılaşır. Sanatta, bilimde, müzikte, edebiyatta.. Kısaca farkını ortaya koyar insan.

Düşünürse.. düşünürken sınırlarını aşarsa,. özgürlüğe ulaşırsa eğer.. var olmanın dayanılmaz hafifliğinde kanatlanmak içten bile değildir. 

Bu sebeple, özgürlüğün en temeline getirelim konuyu. Düşünce özgürlüğüne yani. İnsanı var eden, varlığını en değerli kılan, onu anlamaya, düşünmeye, anlamlandırmaya yarayan düşünce özgürlüğüne.. Çünkü, en temel kavranmadan, özgürlüğü tartışmanın manası bile yok. Önce bunu çözmemiz, onu iyi anlatmamız gerek, bıkmadan usanmadan hem de.. 

Düşünce özgürlüğü, insanın insan olduğunun değeridir. Günümüz toplumlarının, gelişmişliğinin birincil koşuludur. İnsanlığı yaşanabilir kılmanın da tabi. Kendini ifade edemeyen bir insan, yer yüzüne de fayda sağlayamayacaktır. Toplumların daha iyisine, dünyanın geleceğine, yaşamın renklenmesine, hayal kurabilmeye de etkin bir şekilde katılamayacaktır. 

Söyler misiniz, katılımın olmadığı, hayallerin suya düştüğü, insanlık dışı, düşüncesinden dolayı yargılanılan bir durumda insan nasıl özgür olabilir. Dedik ya, en temel kavranmadan özgür olamayız diye. Temel, düşünce özgürlüğüdür.. Düşünce özgürlüğünün zenginleşmesidir. Yaşama değer, anlam ve estetik katabilmek için.

Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni, Can Dündar, düşüncelerinden dolayı yargılanınca.. Ve sırf bu sebeple düşünce suç haline getirilince.. Kusura bakmayın.. Biz, özgür değiliz. Sormaya bile gerek yok. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder