12 Kasım 2015 Perşembe

Türkiye'de iyi şeylerde var

İstanbul'da şu sıralar kitap fuarı için okuyucu ve yazarlar bir araya geliyor ve Türkiye'nin en büyük okun yazın etkinliklerinden bir tanesinde, yeni fikirlerin filizlenmesi için sinerji yaratıyorlar. İnanın, şu an ki sinerjiye tanık olmak ve yaşamak güzel bir deneyim olabilirdi. Neyse ki, kitap fuarları yanlızca İstanbul'da düzenlenmiyor da, biz de bu sinerjiye zamanla eklemlenebiliyoruz.

Özellikle son zamanlarda yakın çevremde dahil olmak üzere, tepemize çöreklenen kara bulutların,"Türkiye'de hiç bir şey yok!"  yansımalarını anımsatarak. Ama kitap fuarları var diyebilmek istiyorum. En azından iyiye olan bir katkısı ve yarattığı sinerjisi açısından.

Evet. iyi şeyler de var. Bu yüzden Türkiye'de kötü ne varsa düşünmek dahi istemiyorum, zaten fazlasıyla mevcutlar, oldukları gibi kalsınlar. Biz iyiye, güzele bakalım. Elimizdekilere sahip çıkalım. Bunlardan biri de kitap fuarı olduğu için üzerine basa basa yazıyorum. Ve bunu zenginleştirmenin,  bu zenginliği paylaşmanın derdine düşüyorum.  34 yıldır düzenli olarak kurumsallaşan bir organizasyon yürütmek gerçekten zor farkındayım, hele ki okumayan bir toplum için. 

Yine de umutsuz değilim. Okumayan bir toplum oluşumuz, okumayan bir toplum olacağımız anlamına gelmiyor. Bunun için zaman gerekiyor. insanların kültür yaratması ve bunu paylaşması.. Çağımızın bir fırsatından dile getirebileceklerim bu kadar. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder