19 Mayıs 2016 Perşembe

19 mayıs

Bugün 19 mayıs. Bir ülkenin gençliğine armağan edilmiş gün.

Yıllarca bugüne dair düşüncelerimizi yazdık, çizdik, okuduk ve en önemlisi yaşadık. Hala yaşamaya da devam ediyoruz. Gençlik heyecanı öyle bir şey ki, insanın ruhuna işlemeye görsün. Bir dediğini iki etmez, yapacağını yaptırır, çünkü gençtir, yenidir, diridir. 

Bir de gençliğin ruhunun fikirlere yerleşip filizlenmesi kısmı var. O da gençliğin aslında hep var olduğu ve baki kalacağı ile ilgilidir. Örnekse Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin hep 'genç' , 'yeni' ve 'diri' lideri. "Naçiz vücudu elbet toprağa karışmış olsa da" Cumhuriyet, demokrasi, laiklik ve daha nicesi değer, onun yaratıcı dinamizmi sayesinde, onca yaşadığımız olumsuzluklara karşın, günümüze dek sapasağlam ayakta durmayı başarıyor. 

Nasıl mı?

Prof. Aziz Sancar, örneğinden devam edelim. Geçtiğimiz aylar da bildiğiniz üzere, 2015 yılı nobel ödülünü kimya bilim dalından aldı. Nobel ödülü ki, Sancar'ın söyleşilerinde de sıklıkla bahsettiği gibi büyük bir özveri ve birikim gerektiren bir şey. 

Yıllarca deneyler üzerinde çalışıp, ömrünü buna adamak ve sürekli fikirler geliştirerek sonucunun ne olacağını bile bilmediği bir yolculukta; gelinen son noktanın dünyanın en prestijli ödülü ile taçlanması, hem bu topraklarda yaşayan vatandaşlar için cesaretlendirici, hem de Türkiye Cumhuriyeti adına gururlu ve sevindirici bir olaydır. 

Sevindirici nokta salt bunlarla da sınırlı değil tabi. "Bu Nobel ödülünü Atatürk ve Cumhuriyet sayesinde aldım" diyebilen bir mütevazi Profesörümüz gerçekliği de var. Üstelik bugün anlamı büyük bir günde -hep genç, yeni ve diri kalmayı çoktan başarmış bu güzel insan- Nobel ödülünü Ata'ya takdim edeceği fikrini çok önceleri, Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Orhan Bursalı'ya açıklayıp, Bugün bu sözü için Anıtkabir deki yerini almış oluyordu. 

Tarihi bir gün doğrusu.. Yazmakla anlatılacak gibi değil.. Yine de.. Daha çok anlatmak, daha çok paylaşmak ve daha çok konuşmamız gerekiyor. 

Bu durumda tabi, Bir 19 mayıs günü,  Atatürk'ün gençliğe armağan ettiği bu güne, hep genç kalacak bir fikrin armağanını takdim etmek, Atatürk'ün ileri ve sürekli görüşünü pekiştiriyor. İyi ki, Atatürk gibi bir liderimiz var! 


Orhan Bursalı, Cumhuriyet, Herkese Bilim Teknoloji..


Yaklaşık 10 yıldır Cumhuriyet gazetesi okuruyum. Orhan Bursalı'nın "Bilim ve Siyaset" köşesi her zaman favorilerim arasındadır ve müthiş düşündüren soruları vardır. Siyaseti bilimsel süzgeçten geçirir, gözden kaçanları ince eleyip sık dokur ve gerçekleri yazar. 

Çekinmeden. Bıkmadan. Usanmadan. 

Yıllar öncesinde bir kaç saatliğine de olsa tanışma fırsatımız olmuştu. O zaman da, Bursalı'ya dair düşüncelerim pekişmiş ve bir çok yazara göre zihnimdeki konumunu ayrıştırmıştı. 

Zaten, "Cumhuriyet - Bilim Teknik" eki editörlüğü zamanında, bilime olan inancına karşı kararlı mücadelesi ve sıra dışı fikirlerin yazarlarını bir araya toplayışı; ki başta Doğan Kuban - Bozkurt Güvenç olmak üzere, bize yalnızca bu dergiye takipçi olmamızı gerektiriyordu. 

Ne yazık ki, Cumhuriyet gazetesi, ekonomik gerekçe ile, yılların Bilim Teknik ekinin basımını durdurma kararı aldı. İlk başta epey üzülmüştüm. 

Ama biliyordum, Orhan Bursalı pes etmez. Bilim Teknik ekibi de öyle. Bağımsız bir dergi olarak yayın hayatına devam etme kararı almışlardı. O an tüm üzüntüler kaybolmuş yerini sevince bırakmıştı. 

Bu hafta, her cuma olduğu gibi, bu sefer, HERKESE BİLİM TEKNOLOJİ adıyla, 8. sayısıyla bayilerde olacak. Yine Kuban hoca, Güvenç hoca ve dahası ilginç öngörülerini sunacaklar, bize yine heyecanla beklemek düşüyor. 

Peki, tüm bunları niye yazdım? Boşuna değil tabi. 

Bir 19 mayıs günü. Gençliğe dair yazdıklarmız.. Atatürk.. Cumhuriyet.. Laiklik.. Demokrasi.. Hep genç kalan fikirler.. Ve bunu yaşatacak ve pekiştirecek olanlar.. Mesela Prof. Aziz Sancar.. Mesela Herkese Bilim Teknoloji fikri.. Mesela Orhan Bursalı kararlılığı..

İşte tüm bu sebeplerden yazdım. Bugün yaşadıklarımız ve başardıklarımız. Atatürk'ün fikriyle yeşermiş.. Ve üzerine eklenen her bir yenisi bunu pekiştirmektedir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder