12 Mayıs 2016 Perşembe

Bir Fikrim Var

Popüler deyimler, artık gittikçe alıştığımız ve bunu benimsediğimiz bir yaşam tarzı haline geldi. Bunda pek çok faktörün etkili olduğu şüphesiz. Lakin, etkili faktörler hakkında da ayrıntılı bir inceleme yapmamız gerekiyor. 

İnsanlık adına, gelecek adına.. 

Son zamanlar da kime baksam, ileriye dair, karamsar bulutlar çevreliyor etrafımızı. Gelişmelerin baş döndürücü hızlılığı, eskiye dair bildiklerimizi  biraz da olsa sorgulatmaya başlayınca, bizim de paçalarımız tutuşuyor tabi. 

Üniversite okuyorsun, bilgilerin güncelliğini sorgulamaya başlıyorsun.. Mezun oluyorsun, aslında hiç bir şey olduğunun farkına varıyorsun, işe giriyorsun istemediğin bir ortamla karşı karşıyasın.. Ve örneklendirilebilir daha nicesi.. 

Oysa ki, bir fikrim var diyorsan yaşadın. Nedeni basit. Tarım toplumu, Sanayi toplumu, bilgi toplumu derken bugünlere değin gelmiş olmamız bile açıklama yapmak için yeterli. Son olarak Bilgi toplumunun insanlığa kazandırdığı en büyük kültür, araştırmacı kişiliğidir. Buna kattığı değerse bilginin en iyi şekilde kullanılmasıdır. 

Her bilginin ufku genişlettiği ve bir diğeri için merak uyandırdığı düşünülürse, fikrin olmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. O halde bunca karamsar bulutlar niye? Yoksa herhangi bir şey için bile fikriniz mi yok? 

Fikir sahibi olmak için, önce bilgi sahibi olmamız gerektiğinin hepimiz farkındaysak eğer. 

Benim bir fikrim var. 

Böylelikle moda deyimlerden sıyrılıp kendi var oluş yağımızda kavruluyoruz.  


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder