16 Haziran 2016 Perşembe

Sığ tartışmalar

İngiltere, Avrupa Birliğinden çıkıp çıkmamayı tartışıyor; referandum için sayılı gün kaldı. Adına "Brexit" dedikleri oylamanın sonuçları merak konusu.. 

 Amerika Birleşik Devletlerinde kasım ayında başkanlık seçimleri var, Cumhuriyetçi Trump mı yoksa Demokrat Clinton mı? kazanacak belirsiz.. 

Fransa da çalışma yaşamını yakından ilgilendiren bir yasa tasarısı meclisten geçince halk, haklarından ödün vermek istemedi ve yer yerinden oynadı; günlerdir sokaklarda eylemler devam ediyor.. 

Türkiye de yeni anayasa tartışmalarından fazlasıyla nasibini alan ülkelerden, başkanlık mı, yarı başkanlık mı, henüz karar verebilmiş değiliz..  

Öte yandan, Suriye'den mülteci akınları dört bir yana yayılarak, trajik bir tablo ortaya çıkmasına sebep oluyor. Milyonlarca insan yersiz yurtsuz. 

Euro 2016 kupa maçında Rus-İngiliz ırkçı taraftarlar çatıştı..

Sonra Hristiyan-Müslüman-Yahudi dinci çatışmaları yüzyıllardıe katlanarak devam ediyor..

Dünyayı yaşanılmaz kılmak için ancak bu kadar uğraşabilirdik.. Oysa dilediğimizce yaşamak mümkünken, birimiz bir diğerimizi yok sayıp var oluşumuzu pekiştirmeye çalışıyoruz. Dünyanın derdi bitmez biliyorum. Ama bu dertlere de mecbur değiliz. 

Her şey bizim elimizde.. dünyanın değişimi bizim ortaya koyduğumuz irade de.. Yani diyeceğim. Trump mı, Clinton mı, başkanlık mı, yarı başkanlık mı, sığ tartışmalarından bir an önce sıyrılmamız gerek.. Yoksa zaman geçiyor.. yaşanacak onca şey arasında vakit harcamaya bile değmez. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder