18 Ağustos 2016 Perşembe

Caretta Carretta

"Caretta Caretta" kaplumbağasının denizde yüzen insanlara saldırdığının haberini gazetelerde okudunuz mu? 

Doğrusu bana ilginç geldi.  Belki çoğunuzun dikkatini bile çekmemişti. 

Ama bu öyle bir şey ki, doğanın dengesi bozulduğunda, en ufak bir olayda bile büyük tepkimeler veriyor görüyorsunuz. Ne alakası var diye sakın sormayın. 

***********

Bugün "caretta caretta" kaplumbağaları, bilindiği üzere, Akdeniz kıyılarında yaşayan bir canlı türü. Pek çoğu gibi, talihsizce, nesillerinin tükenmemesi için çırpınan familyalardan. Öyle ki, koruma altına alınmak zorunda kalmış. Bu güzelim canlıların çırpınışları boşuna değil. 

Onları ancak yumurtlama dönemlerinde, sahil kenarına çıktıklarında televizyonlardan görebiliyoruz. Neyse ki bu konuda epey meşhurlar. 

İşin kötü tarafı dünya coğrafyasında bilmem kaç bininci hayvanın nesli tükenmek üzereyken, buna onların da dahil olması..  Gün gelecek belki de televizyonda bile izleyecek  kaplumbağayı göremeyecek hale geleceğiz. Yani o kadar ciddi bir tehlike bu aslında.. 

***********

Peki, "Caretta Caretta"lar nasıl oldu da yüzbinlerce yıl yaşadığı dünya atmosferinde tükenme noktasına geldi? Gerçekten ilginç ve üzerinde düşünülmesi gereken bir soru değil mi? En iyisi bunlara bir kaç sebep olmuş madde sıralıyayım da siz de üzerinde düşünün. 

1) Deniz ve Kıyılarda ki kirlenmeler.. 

2) Üreme, beslenme ve barınma alanlarının tahribatı.. 

3) Rasgele salınan balık ağlarına takılma..

4) Süs eşyası materyallerinde kullanım vb.. 

************

Maddeleri düşünürken, insan nesli ile de yakınlık kurduğunuzun farkındayım. "Caretta Caretta"ların nesli tükenirken, onlar için çalmaya başlayan tehlike çanları, bizleri de çok yakından ilgilendiriyor bunu bilenimiz epey var da sanırım umursayanımız az. 

Küresel iklimin yükselen sıcaklıkları.. hava kirliliği.. İnsan yaşamını tehdit eden salgın hastalıklar.. Ve haberlerde olduğu gibi kendini savunma içgüdüsüne teslim eden, hayatta kalma dürtüsünün sonucu.. 

İnsanlığa saldıraya geçen kaplumbağa örneği.. 


***************

Oysa yüzyıllardır birlikte geçinip gidiyorduk. Onlar zamanı geldiğinde kıyılarda konaklıyor ve yine zamanı geldiğinde denizin derinliklerine dalıp kayboluyorlardı.. 

Şimdi de aynı alışkanlıklarını sürdürmek peşindeler.. 

Ancak, aç gözlü bazı insanlar, onların yaşam alanlarına gözünü dikince.. İş işten geçmiş ve hiç bir şey eskisi gibi olmamaya başlamıştı.  

****************

Doğal olarak her atılan adımda düzenler bozulmuş, dengeler şaşılmış, kaybedecek bir şeyi olmayan kağlumbağaların insanlara karşı saldırısı başlamıştı. 

Hatanın neresinden dönülse kardır diye bir söz var. Doğayı kirletmeye, küresel ısınmaya, hayvan nesillerinin tükenmesine nasıl insan düşüncesi sebep olduysa.. 

Bu hatanın kabul edilmesi, karın en büyük atılımı olacaktır. Üzerine iyiye, güzele ve ideale dair düşüncenin harmanlanması ile yine insan fikrinin yok ettikleri, var olarak dünya sahnesinde yerini alabilecektir. 

İnsanın yok ettiği yine insan sayesinde var olabilir. 

Caretta Carettaların insanlara saldırısı boşuna değil. Aklımızı başımıza toplamamız gerekiyor. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder