8 Eylül 2016 Perşembe

Büyük resme giden yol

Rakamlara takılıp da küçük hesaplar yapmayı hiç sevmem, ama  bunu bir sembolizm göstergesi olarak algılar ve yaşama kattığı değerleri elimden geldiğince sorgulamaya çabalarım. Rakamların da ifade ettiği pek çok şey olabilir tabi. 

Bazen büyük ya da küçük fark etmiyor. 

Küçük kuruntuların içerisinde kaybolup gitmektense; resmin büyük kısmını görüp çözümlemeye çalışmak.. işte orası da ayrı bir mesele.. Yaşamın onca uğraşısı arasında karşılaşılan sonsuz rakamlar; çoğunlukla gözden kaçıyor olsa da, büyük birikimlerin öncüsü de olabilir.. 

Örneğin, kişinin dünya'ya gözlerini ilk açtığı an'ı düşünün. o doğum an'ını.. Rakamlarla ifade edilen o an'ı. Varoluşun dönüm noktasını.. Ve yineleyerek tekrarlanan, o günün rakamında ki "iyi ki doğdun" naralarını..

Tüm bunların bir anlam ifade etmesi gerekir. Ki öyle.. 

Şu kocaman dünya da küçük bir varoluşun, doğum dönümü, yaşamın yoluna doğru yayıldıkça; bizi büyük bir birikimin sonucuna ulaştırır. Yaşananların, paylaşılanların, devamlılıkların ve daha nicesinin birlikteliğiyle.. 

Birikimlerinse, o küçük rakamlarla başlayıp; yaşamın zorlu yolculuğunda öğrettikleriyle, büyük resme doğru yöneltmesini, insanı bilgeleştirmesiyle bağdaştırabiliriz.

Bu durum küçük rakamların ötesine geçer de, insanın güneş gibi her sabah yeniden doğmasını sağlar. 

Her gün yeniden doğmanın verdiği heyecanla.. 100. yazımı yazmış oldum. Küçük bir sembolizm.. Rakam.. Büyük resme giden yol.. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder