17 Kasım 2016 Perşembe

Ütopya - Distopya

Dünya ne garip ki, bir yanda iyiliği öte yanda kötülüğü barındırıyor. İki zıt kutbun da yaşamının sürdürülmesini sağlıyor. İşin ilginç yanı  diyalektik her ikisine de ihtiyaç duyuyor. Problemse İyinin mi yoksa kötünün mü kazanacağı sorunsalı.. ya da diğer deyişle hangisinin ağır basacağı meselesi..

İyi ya da kötü çağrışımı - sağ ya da sol - artı ya da eksi-  aşağı ya da yukarı gibi. Birinin bir diğerini kendine doğru çekmesi ve hakimiyet mücadelesi...Yaşadıklarımız da bu zıtlıklardan ibaret. Zıtlıklar arası mücadelede yerimizi ona göre konumlandırmaya çalışıyoruz. 

Bu yazımda, iyilik ve kötülük meselesini, günümüz dünyasının penceresinden bir de şöyle değerlendireceğim. 

Geçmiş kuşaklar, geleceğe dair umutlarında, birlik ve dayanışma içerisinde  "motorları maviliklere süreceğinin" hayaliyle çoğaldılar. Bunun için çabalayıp didindiler. İnandıkları mücadele uğruna ölümü bile göze alıp, bir sonraki kuşağa "mutluluğun resmini" miras bırakmayı kendilerine ödev bildiler. Bunun için özgürlüğü, araştırmayı, sorgulamayı ve düşünmeyi bir yaşam felsefesi edindiler... ÜTOPYALAR kurdular. başka bir dünyanın mümkün olduğu iyiliklerin diyarının hayali ütopyalar... 

Oysa

Günümüz kuşaklarında, belirleyici olan, ütopyaların zıttı DİSTOPYALAR. Geleceğe dair belirsizlikler. Umutsuzluklar. Ne yapacağını bilememeler. Dünyanın sonunun yaklaştığının kehanetleri.. Küresel ısınma, Çevresel Kirlilik, İnsan Hakları ihlalleri.. Dolayısı ile geçmiş kuşakların mirasını sahiplenememek. Sahiplenilse de yabancılaşma, bir red hali aidiyet hissizliği.. 

Bu durumda geçmişin ütopyaları, günümüzün distopyalarına yenilmiş mi oluyor? Hele ki, popüler deyimlere göz attığımızda, magazinleşmenin verdiği bayağılık gözlüğünden bakacak olursak. Belki. 

Esas mesele de, yazının başında belirttiğim sorunsalda. Diyalektik iyi ya da kötü ayırt etmeksizin her ikisine de ihtiyaç duyuyor. Çözüm hangisinin ağır basacağında. Ütopyadan mı Distopyadan mı yana olacağına insan uygarlığı karar verecek. 

Gönlümüz başka bir dünyanın mümkün olduğu Ütopyalarda. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder