22 Aralık 2016 Perşembe

Cehaletin hakimiyeti

Çağımızın en dayanılmaz hadisesi cahillik. Öyle bir cahillik ki, her şeyi bildiğini sanıp, aslında hiç hiç bir şey bilmemek. 
***
İşin garip yanı, insan bilmedikleri için üzüleceği yere; büyük bir cesaretle bilmediği kadar kendisi için övünç kaynağı yaratabiliyor. Bundan bir önceki -hatta daha önceki- çağlarda cehalet yok muydu? tabi ki vardı.. Ama bu kadarı... bunca alternatif arasında belki de bir ilk. Hatta eşi benzeri zor bulunan bir ilk.  
***
Bu durumu şöyle nitelendirmek mümkün: cehaletin baş tacı edildiği zamanlar. Ne yazık ki böyle bir zaman da  yaşıyoruz. Böylesine yanlışın bir araya geldiği çevreyi paylaşıyoruz. Kitlelerden olanca çabayla sıyrılmaya çalışırken, cehaletin tozu dumanında boğulup; kitlesel cehaletin kuşatması altına girmek; hepimiz için maça 1-0 yenik başlamak demek. 
***
Bir de bunca kaçınılmazlık içerisinde insanlık önünü göremez hale gelince. Dünya konjektüründe geleceğe dair olumlu şeyler söylemek oldukça zor oluyor. Plan yapmak, hayal kurmak, harekete geçmek hepsi boşmuş gibi geliyor. Oysa bilginin peşinden koşup, bildiklerine bilgi ve daha nice bilgiler katmak var.. Bunlarda bir süre sonra yalanmış gibi oluyor..
***
Hele ki, bizim gibi iki arada bir dere de kalmış bir ülke de yaşıyorsanız, bu durumda vay halinize! sizin. Geçmiş olsun. Maça 1-0 yenik başladığınız için ikinci golü yemeniz de hiç zor olmuyor. Çünkü motivasyon olarak düşüksünüz. 
*** 
Oysa mücadele devam ediyor. Maç henüz sonuçlanmamış. Skor olarak geride kalmak, sizi psikolojik olarak etkilese de hala silkinebilir ve kendinize gelebilirsiniz. Skorun lehinize çevrilmesi için hiç bir zaman geç değil. 
***
Mesele pes edip etmemekte. Dünya konjektürü kötüye gidiyormuş... Geleceğe dair umutlar tükenmiş... Cehalet dünyaya hakim olmuş.. Bunları takacak vakit yok. İnanın. O yüzden önce gelin "dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle" başlayın.. Zülfü Livaneli şiirinin, notalara yansımasını duyumsayın.. Maçın sonucunun 2-0 algısındaki gibi olmadığını göreceksiniz..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder