29 Aralık 2016 Perşembe

Küreselleşme (ötesi)

Günümüzün getirdikleri arasında yurt dışına çıkış kolaylıkları var. Bunda eğitim fırsatlarının çeşitlenmesi, uçak biletlerinin ucuzlaması, ülkeler arası vize işlemlerinin kolaylaşması ve farklıya olan merakın artması gibi faktörlerin etkisi söz konusu.. Doğaldır ki, yeryüzünde teknoloji gelişiyor, ticaret hacimleri artıyor, turizme açılan tesisler çoğalıyor ve yeni eğitim fırsatları yaratılıyor.. Dünya küreselleşmenin de ötesine ilerliyor.. Yurt dışına çıkış kolaylıkları mı olmayacak..
***
Çok değil bundan on yıl önce geriye gidecek olsak, yani düşünün 1996 yılında; yurt dışına çıkmak oldukça büyük bir işmiş doğrusu. Vize almak, hiç bilmediğin dilde insanlarla iletişim geliştirmek, istediğin saat ve güne uçak bulmak, cep telefonsuz, konum bilgisiz, "trip advisor" gibi uygulamalardan yoksunluk.. Zorlukları pekiştiren olgularmış ve başarı gerektiren bir durummuş. O zamanı şimdiki zamana göre değerlendirince tabi. 
***
O günlerden bugünlere çok suların aktığı kesin. İstediğimiz saat, istediğimiz dakikada, konum bilgileri alınarak, sınırsız seçeneklerin sunulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Her telden seçeneği bulmak fazlasıyla mümkün. Hele ki, internet gibi bir şeyi kullanarak.. Seç seçebildiğin kadar.
***
Seçimler yaşam tarzlarımızı belirleyen en önemli unsurlardan biri. Seçtiklerimiz kadar var oluyor ve varlığımızı pekiştiriyoruz. Üniversite -lisans- dönemlerimde küreselleşme olgusu resmen beynimize kazınmıştı. Ama bugüne baktığımızda mars'ta yaşamın olduğuna dair bulguları inceleyen insanlık için küreselleşme tanımı da dar geliyor. Küreselleşmenin de ötesi tartışmaya değer.. 
***
İşin açıkçası, küreselleşme ötesi sınırsızlığın yarattığı boşlukta ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Yaşamımızı sürdürmek adına seçimler yapmaya çalışıyoruz. Geçmiş yıllara nazaran üzerimize yığılmış bir ağırlık söz konusu. O zamanı şimdiki zamana göre değerlendirince tabi..
***
Konuyu şuraya getireceğim. Son zamanlarda bizim kuşak gençlik, yurt dışına doğru eğilim gösteriyor. Eğitimini orada görüp, iş yaşamına orada katılıp ve bir daha dönmemecesine orada yaşamak istiyor. Eh.. şartlarda oldukça müsait olanakta var yani. Bir kaç kişinin değil, onlar, binler hatta yüz binlerin düşüncesi bu.. Milyonlar olmasına dilim varmıyor.. Belki de öyle.. Bizim kuşak gençlik dedik ama bizden sonra gelen öte kuşaklar da aynı düşüncede sanırım. Son yılların kötü gidişatına bakılarak yaygınlaşıyor desek, haksız sayılmayacağız. 
***
Bunca alternatif arasında yurt dışına çıkış eğilimini tek seçenek olarak görmekte ilginç bir duygu. Düşünün ki, insanlar o haddeye gelebiliyor. Türkiye de durum bu. Sanki dünya da küreselleşme yaşanmamış da, kendi sınırlarımız dışına çıkmıyor muşuz gibi. Umutsuzluk, düş kırıklıkları, mutsuzluk diz diz boyu... 
***
Geçen günlerde gazete de haberini okuyunca, bunca şey aklıma geldi. Yazıyordu ki, "Türkiye de gençler yurt dışında yaşamak istiyor." Nedense habere fazlasıyla katıldım. Bir yandan da üzüldüm. Onca birikimimize heba etmişiz gibi. 
***
Kimdi tam hatırlamıyorum. Bileniniz varsa hatırlatırsa çok sevinirim. şöyle diyordu. "Ülkemde aldığım eğitim sayesinde (Cumhuriyet kuşağı bir gençken) uluslararası platformda var olabiliyorum." Bunu diyebilmek ve dedirtebilmek meselesi mühimdir. 
***
Yurt dışına çıkmak isteyenlere kızıyor muyum? tabi ki  hayır. Üzülüyor muyum evet.
***
Küreselleşme ötesinde bunu da düşünmeli.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder