6 Nisan 2017 Perşembe

Üniversiteden iş bulmak için mi mezun oluyoruz?

Bu soruyu sormamda ki sebep şununla ilgili, bugün Türkiye'de toplamda 185 rakamına ulaşmış üniversite topluluğu var. Bunlardan 120'si devlet, 65'i özel kuruluş. Her birini tek tek incelemek ayrı bir mesele, işin açıkçası bu sayı burada da kalacağa benzemiyor, her geçen gün yeni kuruluşların ardı ardına gelmesi durumu söz konusu. Bu gidişle her ile bir üniversite söylemini, her ilçeye bir üniversite olarak düzeltmek durumunda kalacağız gibi gözüküyor.. 😐 
***
Doğal olarak onca üniversite ile bölümler, uzmanlık alanları, öğrenci faaliyetleri vb. şeylerde çeşitleniyor. Bu çeşitlilik arasındaki birincil öncelik, geleceğe dair iş fırsatlarının nasıl sunulduğuyla ilgili. Yani odak noktası, üniversiteden mezun olduktan hemen sonra, yüksek ücretli, kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanan ve yönetici pozisyonunda iş yürüten figür olmak. 
***
Aslında bu figürün doğruluğu tartışmalı olduğu gibi, tanımlanmasında da hata var. Üniversite sayısının artan eğilimine bakacak olursak ve bununla birlikte her yıl artan bu  eğilime girecek olan mezunları da hesaba katarsak.. Figürün büyük bir boşluğa doğru sürükleneceğini tahmin etmek gerekir. 😉
*** 
Yanlışta burada zaten. Her bir üniversite için ayrı ayrı konumlanmış, iyi gelecek, iyi kariyer, iyi prestij söylemleri, şartlandırmaları. Üniversitelerin asıl yapması gereken bilgi üretimi ve bilgi peşinden koşmaktan ziyade; iş bulma kurumu gibi konumlanmasını sağlamaktadır.
***
Amaç bilgi peşinde koşmak değil de; kariyer basamaklarını tırmanmaksa, bunun için üniversite okumaya gerek kalmadığını ne yazık ki, söylemek durumundayım. Bilgi koşuculuğu mutlaka kendi şart ve koşullarını sağlayacak potansiyeldedir ve öyle ki kişinin kendi kariyerini çizdirtecek kadar da nettir. Yani üniversiteden mezun olunduğunda amaç iş bulmak olmamalıdır. 
***
Bilgi nerede ve nasıl kullanılmalıdır ve nasıl bir yaşam felsefesi yapılır bunun üzerinde düşünmek gerekir. Çünkü bugünün  kazanan üniversiteleri bilgiyi olması gerektiği yere uyarladığı ve bilgiyi ürettirdiği kadarıyla başarılı. Bilgiyi ezberlettiği  ve onu iş bulmaya şartladığı kadar değil. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder