4 Mayıs 2017 Perşembe

Önümüz yaz

Yaz geldi gelecek derken, güneş yüzünü gösterdi ama çok geçmeden ardını bulutlara bıraktı. Yurdun çeşitli noktalarından sağanak yağış haberleri geliyor. Hatta çoğunda sel olduğu söyleniyor. Biz de buralar da hava durumu tahminlerini beklerken; gündüz sıcaklığına karşılık akşam soğukluğunda kendimize bir konum edinmeye çalışıyoruz. 
***
Son yılların iklim koşulları uzun zamandır; yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığım günümüz koşullarından pek de farklı değil. Hava bir gün sıcak, bir gün soğuk. Doğaldır ki, insan ne giyeceğini, ne yapacağını şaşırıyor. Tam bir kararsızlık hali.
***
Bu kararsızlık hali aynı zamanda günümüz insan ilişkilerinde de oldukça belirgin. 
***
Herhangi bir konuya odaklanmayı çeşitli noktalara dağıttığı gibi; insana içinden çıkılamaz bir huzursuzluk da veriyor. Önü görülmez ve bir adım ötesine gidilemeyecek bir korku hali salıyor. Böylece her defasında yeniden denemekten yorulan ve sonunda pes eden bireylerin "öğrenilmiş çaresizlik" kıskacının çoğalmasına sebep oluyor. 
***
Oysa, insan bir gözünü açacak olsa, onca olumsuz şart ve koşullara, bir sıcak bir soğuk kararsızlığına ve odaklanamama huzursuzluğuna rağmen; güneş hala yüzünü gösterebiliyor ve gökyüzünden insan uygarlığına göz kırpabiliyor. Çiçekler bahar tadını alıp doğaya rengarenk cümbüş saçabiliyor ve insanların bir arada yaşayabildiği bir yer yüzünün cennet tablosunu tasvir ettirebiliyor. 
***
Odak noktasını kararlıkla sürdürebilenlere, sıcak mıydı soğuk muydu ikileminden sıyrılabilenlere bol güneşli günlerin keyfini çıkarmasını diliyoruz. Önümüz yaz. 😉

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder