9 Ağustos 2017 Çarşamba

Sıradanlıktan sıyrılmak

Her gün insan kalabalığıyla dolu şehirlerin kaotik ortamında yitip giderken; sıradanlaşan ve birbirine benzeyen yaşamlarımızla farkında olmadan kendi benliğimizi de unutup gidiyoruz. Bu duruma zamanla alışıyor ve tepkisiz birer kitle topluluğuna selamla modern bireyler sürüsünü oluşturuyoruz. Doğaldır ki, ben kimim ? diye sormuyor., sonra da ne yapacağımızı? bilmiyor hale geliyoruz. Zaten kaos içerisinde yaşadığımız gerçekliği tüm çıplaklığıyla karşımızda dururken, bir de kendi benliğimizi unutup ona yabancılaştığımız da işin içerisinden toptan çıkamıyoruz.  Şehirler, insanlar,kültürler..hem tanıdık.. hem de yabancı.. geliyor. Anlayamıyorsunuz. Tadı tuzu olmayan bir yemek gibi. 
***
Bu durumdan sıyrılmak için insan ne yapabilir diye düşünüyorum. Bol bol okuyor ve üzerine araştırma yapıyorum. Mümkünse de yazmaya çalışıyorum. Bulduklarımı paylaşmak ve paylaştıklarımı zenginleştirebilmek için. Aklıma en uygun gelen düşünce yola çıkmak oluyor. Sırt çantamı alıp, rotası bile belli olmayan uzaklara doğru. Kitaplarımı yanımdan asla eksik etmeden. 
***
İnsanın kendini tanıması, çantasını sırtlandığı anda başlıyor biraz da. Rotayı zamana ve şartlara göre belirliyorsun. Seçimlerinde  alabildiğine özgürsün. Nereye gitmek istersen bir sonraki durağın orası oluyor. Karşına çıkanlarla yaşamı paylaşıyor ve koyu sohbetlere dalıyorsun. Ben kimim? diye sorgularken bir de karşılaştığın benliklerden ilham alıyorsun. En az senin kadar sorguladıkları için..
***
Gördüklerin, tanık oldukların ve yaşamına harmanladıkların seni çoğaltırken, benliğinin zenginleştiğini hissediyorsun ve ben kimim? sorusunu daha anlamlı sormaya başlıyorsun. Rotasız uzaklıklar benliğine yakınlaştıkça, anlam arayışına heyecan karışıyor böylece. Hayaller peşi sıra geliyor. Yaşamanın sıradanlıktan ve birbirine benzeyen sıkıcılığından sıyrılıp yavaş yavaş zevk almaya başladığını görüyorsun.
***
Bu yazı.. Tek başıma İzmir'den çıkıp, Kars'a dek gittiğim yolculuğun öncesinin yazısıdır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder