2 Kasım 2017 Perşembe

Kültür atmosferi

Bu aralar kültür meselesine takmış durumdayım. Edebiyatın, şiirin, sanatın, yemenin, içmenin, oturmanın, kalkmanın, davranmanın ve yaşamının kültürüne...

Farkındayız ya da değiliz bilmiyorum ama sığ bir kültürün içerisinde hapsolmuş gibiyiz. Birimiz ötekine ötekimiz diğerine benzemeye başlamış..

Toplumsal yaratıcılık ölmüş.

en basitinden;

Kırmızı ışıkta durmuyor, otobüste sıra beklemiyor, yerlere çöp atıyoruz... İnsanlığı rahatsız eden küfürleri havada uçuşturuyoruz. Kendimiz gibi düşünmeyeneyse yan gözle bakıyoruz...

Bu durumda kabalık ve düşüncesizlik hali doğal olarak alıp başını gidiyor. Durdurabilene aşk olsun. 
Koşar adım ilerleyen bu süreç  olumsuz atmosfere doğru sürüklüyor. Kişi kendisinden başlattığı olumsuz hissi dalga dalga yaymaya başlıyor. 

Güne her gün yeniden ve bir kez daha başlayan sense, çevrende cereyan eden bu kötü atmosferden dolayı ister istemez etkileniyorsun. 

Bu sefer de başlıyorsun mırıldanmaya... bir süre sonra alışmaya... sonunda tepki vermemeye.... Benzemediklerine benzemeye.. 

****

Çıkış yolu arıyorsun.. Arayış seni bir kez daha o kasvetli atmosfer içerisine çekiyor. Çevren olumsuz havayı solumana yardımcı oluyor. İçinden çıkamazsın gibi geliyor.. hatta bu kültürün getirdiklerine boyun eğmeyi düşünürken... 

bir kez daha duruyorsun. düşünüyorsun.

Sonra,

İyiyi ve güzeli hayal ediyorsun. Yaşama dair bir anlam ediniyorsun. Kültür mirasının birikimine bakıyor ve gülümsüyorsun.

Birbirine benzeyen ve gittikçe kabalaşan ve çirkinleşenleri bir kenara koyuyorsun..

değişime önce kendinden başlaman gerektiğinin kanısına varıyorsun.

Olumsuzlukta olduğu gibi olumlulukta da dalga etkisi yaratılmasına kafa yoruyorsun.

Kültür ama nasılı detaylandırıyorsun.

Farklılıklarla bir arada yaşamanın zenginliğini ortaya çıkarmaya çalışıyorsun.. Ve biliyorsun ki.. böylesi daha mutluluk verici.

****

Soruyorum size olumlu bir kültür atmosferinde insanlara kendi gibi olmadığı için yan gözle bakılır mı? ya da kırmızı ışıkta geçilir mi? ya da otobüste sıra beklememezlik yapılır mı... peki yerlere çöp atılır mı ?....


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder